Ajankohtaista


FDO DriftingAllStar 2016 R6 Botniaring tulokset

Tulokset:
Botniaring 17.9.2016 Pro - Lajittelun tulokset
Botniaring 17.9.2016 Pro - Kaavio
Botniaring 17.9.2016 Pro - Lopputulokset

Botniaring 17.9.2016 Pro2 - Lajittelun tulokset
Botniaring 17.9.2016 Pro2 - Kaavio

Botniaring 17.9.2016 SM-PRO - Lajittelun tulokset
Botniaring 17.9.2016 SM-PRO - Kaavio
Botniaring 17.9.2016 SM-PRO - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2016 R5 Lapua tulokset

Tulokset:
Lapua 3.9.2016 Pro - Lajittelun tulokset
Lapua 3.9.2016 Pro - Kaavio
Lapua 3.9.2016 Pro - Lopputulokset

Lapua 3.9.2016 Pro2 - Lajittelun tulokset
Lapua 3.9.2016 Pro2 - Kaavio
Lapua 3.9.2016 Pro2 - Lopputulokset

Lapua 3.9.2016 ProStreet - Lajittelun tulokset
Lapua 3.9.2016 ProStreet - Kaavio
Lapua 3.9.2016 ProStreet - Lopputulokset

Lapua 3.9.2016 Street - Lajittelun tulokset
Lapua 3.9.2016 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2016 R4 Alastaro tulokset

Tulokset:
Alastaro 14.8.2016 Pro - Lajittelun tulokset
Alastaro 14.8.2016 Pro - Kaavio
Alastaro 14.8.2016 Pro - Lopputulokset

Alastaro 14.8.2016 Pro2 - Lajittelun tulokset
Alastaro 14.8.2016 Pro2 - Kaavio
Alastaro 14.8.2016 Pro2 - Lopputulokset

Alastaro 14.8.2016 SM Pro - Kaavio
Alastaro 14.8.2016 SM Pro - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2016 R3 Motopark tulokset

Tulokset:
Motopark 24.7.2016 Pro - Lajittelun tulokset
Motopark 24.7.2016 Pro - Kaavio
Motopark 24.7.2016 Pro - Lopputulokset

Motopark 24.7.2016 Pro2 - Lajittelun tulokset
Motopark 24.7.2016 Pro2 - Kaavio
Motopark 24.7.2016 Pro2 - Lopputulokset

Motopark 24.7.2016 ProStreet - Lajittelun tulokset
Motopark 24.7.2016 ProStreet - Kaavio
Motopark 24.7.2016 ProStreet - Lopputulokset

Motopark 24.7.2016 Street - Lajittelun tulokset
Motopark 24.7.2016 Street - Lopputulokset



FDO NEZ 2016 Pesämäki tulokset

Tulokset:
Pesämäki 2.7.2016 NEZ - Lajittelun tulokset
Pesämäki 2.7.2016 NEZ - Kaavio
Pesämäki 2.7.2016 NEZ - Lopputulokset



Finnish Drift Open 2016 AllStar -sarjatilanne

Pro R1 R2 R3 R4 R5 R6 yht.
  laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav.  
132Jonas Klements11901510073111431081428431
233Jukka Kilpinen20100206620902090426
314Niko Lahtinen11819546481139843310
498Ami Aalto12906281481635272
568Petri Vinkka158114100210
696Pasi Koliseva11811373178
768Eero Yli-Sipilä13591359121166
820Niklas Wik1359473149
998Teemu Peltola14591159143
1045Timo Pihlava3311581130
1147Sebastian Engblom1466835123
121Juha Pöytälaako20100120
1344Petri Lemmetty105454810118
143Mikko Viitala15100115
1513Marko Paasonen10541239115
1669Teemu Naskali9481343113
1787Antti Manninen6100106
1899Kimmo Viinikangas2231266103
1986Henri Haanpää1290102
2088Mihkal Tults1090100
219Joni Anttila207393
2233Juha Koskiniemi127385
2326Tommi Revonniemi134332584
2428Tommy Snellman156681
2588Joni-Kristeri Hellsten47377
2617Dennis Häggblom125466
2747Ville Hietaniemi105464
2866Ville Kaukonen12153158
294Olli Markoff94857
3091Jesse Laurila73946
3113Lauri Heinonen73542
3282Samuli Tuomikoski82836
33116Jukka Hautanen52530
3455Sami Tammi22325
35150Torolf Snellman101
Pro2 R1 R2 R3 R4 R5 R6 yht.
  laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav.  
133Jukka Kilpinen15901481201002090209020100660
213Lauri Heinonen201001510015901410011591381618
366Ville Kaukonen125913667391366948428364
485Jaakko Haukka1054135911591381635341
574Herman Fleen1381118114100325328
645Sami Tammi73994810541573943307
726Tommi Revonniemi146694812661266293
817Eemi Härmä10541581635739247
950Lauri Leva94812901273244
1091Jesse Laurila53112731573209
1125Juho Leinonen11731159843205
1211Joni Maja1054943843167
1387Joona Salmi635843531128
1445Timo Pihlava1490104
1532Tommi Sallinen207393
1682Samuli Tuomikoski146680
1747Ville Hietaniemi115970
1810Pekka Lehtimäki105464
194Olli Markoff105464
2026Tony Liusvaara84856
2114Tomi Luoma84856
22150Torolf Snellman73946
ProStreet R1 R2 R3 R4 R5 yht.
  laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav.  
146Mika Keski-Korpi201002010020100360
226Sami Tammi15901473192
311Joni Maja14901373190
487Joona Salmi12661590183
515Joni Hakoniemi158196
615Elias Lyijynen148195
716Sami Porrassalmi138194
891Jesse Laurila115970

FDO DriftingAllStar 2016 R2 Artukainen tulokset

Tulokset:
Artukainen 11.6.2016 Pro - Lajittelun tulokset
Artukainen 11.6.2016 Pro - Kaavio
Artukainen 11.6.2016 Pro - Lopputulokset

Artukainen 11.6.2016 Pro2 - Lajittelun tulokset
Artukainen 11.6.2016 Pro2 - Kaavio
Artukainen 11.6.2016 Pro2 - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2016 R1 Kemora tulokset

Tulokset:
Kemora 21.5.2016 Pro - Lajittelun tulokset
Kemora 21.5.2016 Pro - Kaavio
Kemora 21.5.2016 Pro - Lopputulokset

Kemora 21.5.2016 Pro2 - Lajittelun tulokset
Kemora 21.5.2016 Pro2 - Lopputulokset

Kemora 21.5.2016 ProStreet - Lajittelun tulokset
Kemora 21.5.2016 ProStreet - Lopputulokset

Kemora 21.5.2016 Street - Lajittelun tulokset
Kemora 21.5.2016 Street - Lopputulokset



Finnish Drift Open 2015 AllStar -sarjatilanne

Pro R1 R2 R3 R4 R5 R6 yht.
  laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav.  
121Ismo Teinilä1566  159015100115410100476
217Niko Peltola12591159207320905 881438
314Niko Lahtinen114814901054  121002066425
415Sebastian Engblom943  948147313591173352
513Harri Kosunen141002010013100      347
636Pasi Koliseva2090  1481  1466  285
787Antti Manninen  1381    10481248212
811Joni Anttila  1573      1390191
995Marko Prusila      13811581  190
1056Jarkko Kärkkäinen8541266        140
1199Janne Veikkanen        2090  110
1231Jonas Klemets1381          94
1332Timo Tolppanen        63594341
1493Viktor Grankulla        973  82
1528Tommy Snellman    1266      78
1645Timo Pihlava          155974
17 Teemu Peltola173          74
1826Tommi Revonniemi    1159      70
1969Simo Yli-Karro          145468
2080Mikko Suvinen        843  51
21113Jutta Haverinen        739  46
2251Onni Ojala          73946
2388Marko Paasonen          63541
2488Joni-Kristeri Hellsten          53136
Pro2 R1 R2 R3 R4 R5 R6 yht.
  laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav.  
145Timo Pihlava2010013907391581131001589583
213Jutta Haverinen138114811166149010541173518
368Petri Vinkka126612662081165215731354505
417Niko Peltola1159115910DQ12100948739365
514Niko Lahtinen1473151001248  1266  340
625Juho Leinonen1054739554  4281048259
710Niklas Wik  84313901159325  252
816Jukka Hautanen  94815731366    224
993Viktor Grankulla    14100  1490  218
1030Jari Ilvonen  2073    6351459207
1150Lauri Leva1590635    739  192
1285Jaakko Haukka        843981141
1326Tommi Revonniemi  1054959      132
1466Jonathan Hast          12100112
1515Mikko Vehviläinen        2081  101
1631Ari-Pekka Mäkinen    843  531  87
1750Urmo Täheste          206686
1832Timo Tolppanen    843  1159  70
1990Lauri Lukkari      1054    64
202Mikko Tuominen    4DNS    84355
2192Marko Haverinen    635      41
2288Joni-Kristeri Hellsten          63541
2396Marko Paasonen          53136
ProStreet R1 R2 R3 R4 R5 R6 yht.
  laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav.  
145Timo Pihlava201001390      14100337
266Jonathan Hast    14100  14902090328
354Antti Vainionpää    1373201001573  294
414Tomi Luoma        201001581216
514Niko Lahtinen147415100        202
613Jutta Haverinen13811481        201
768Petri Vinkka12661266        156
85Eero Kylven    1266  1266  156
950Lauri Leva1590635        146
1017Niko Peltola11591159        140
1141Roland Snellman    2090      110
1225Juho Leinonen1054739        110
1390Lauri Lukkari      1590    105
1412Severi Panttila    1581      96
1531Mikko Vehviläinen        1381  94
1630Jari Ilvonen  2073        93
1793Marko Haverinen          137386
1869Teemu Järvenpää    1159      70
1926Tommi Revonniemi  1054        64
2016Jukka Hautanen  948        57
2110Niklas Wik  843        51
Street R1 R2 R3 R4 R5 R6 yht.
  laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav. laj. kaav.  
126Sami Tammi        1510015100230
255Otto Hakkarainen  20100    1481  215
319Juha Mäkelä    20100      120
496Jani Kiviranta          2090110
531Mikko Vehviläinen        2090  110
65Rami Lintula    1590      105

FDO DriftingAllStar 2015 R6 Alastaro tulokset

Tulokset:
Alastaro 12.9.2015 Pro - Lajittelun tulokset
Alastaro 12.9.2015 Pro - Kaavio
Alastaro 12.9.2015 Pro - Lopputulokset

Alastaro 12.9.2015 Pro2 - Lajittelun tulokset
Alastaro 12.9.2015 Pro2 - Kaavio
Alastaro 12.9.2015 Pro2 - Lopputulokset

Alastaro 12.9.2015 ProStreet - Lajittelun tulokset
Alastaro 12.9.2015 ProStreet - Kaavio
Alastaro 12.9.2015 ProStreet - Lopputulokset

Alastaro 12.9.2015 Street - Lajittelun tulokset
Alastaro 12.9.2015 Street - Kaavio
Alastaro 12.9.2015 Street - Lopputulokset

Alastaro 12.9.2015 SM-PRO - Lajittelun tulokset
Alastaro 12.9.2015 SM-PRO - Kaavio
Alastaro 12.9.2015 SM-PRO - Lopputulokset



AllStars FDO NEZ 2015 Pesämäki tulokset

Tulokset:
Pesämäki 15.8.2015 Pro - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2015 R5 Motopark tulokset

Tulokset:
Motopark 26.7.2015 Pro - Lajittelun tulokset
Motopark 26.7.2015 Pro - Kaavio
Motopark 26.7.2015 Pro - Lopputulokset

Motopark 26.7.2015 Pro2 - Lajittelun tulokset
Motopark 26.7.2015 Pro2 - Kaaviopisteet
Motopark 26.7.2015 Pro2 - Lopputulokset

Motopark 26.7.2015 ProStreet - Kaavio
Motopark 26.7.2015 ProStreet - Kaaviopisteet
Motopark 26.7.2015 ProStreet - Lopputulokset

Motopark 26.7.2015 Street - Lajittelun tulokset
Motopark 26.7.2015 Street - Kaavio
Motopark 26.7.2015 Street - Kaaviopisteet
Motopark 26.7.2015 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2015 R4 Ouluzone tulokset

Tulokset:
Ouluzone 11.7.2015 Pro - Lajittelun tulokset
Ouluzone 11.7.2015 Pro - Kaavio
Ouluzone 11.7.2015 Pro - Lopputulokset

Ouluzone 11.7.2015 Pro2 - Lajittelun tulokset
Ouluzone 11.7.2015 Pro2 - Kaavio
Ouluzone 11.7.2015 Pro2 - Lopputulokset

Ouluzone 11.7.2015 ProStreet - Lajittelun tulokset
Ouluzone 11.7.2015 ProStreet - Lopputulokset

Ouluzone 11.7.2015 SM-PRO - Lajittelun tulokset
Ouluzone 11.7.2015 SM-PRO - Kaavio
Ouluzone 11.7.2015 SM-PRO - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2015 R3 Kemora tulokset

Tulokset:
Kemora 20.6.2015 Pro - Lajittelun tulokset
Kemora 20.6.2015 Pro - Kaavio
Kemora 20.6.2015 Pro - Lopputulokset

Kemora 20.6.2015 Pro2 - Lajittelun tulokset
Kemora 20.6.2015 Pro2 - Kaavio
Kemora 20.6.2015 Pro2 - Lopputulokset

Kemora 20.6.2015 ProStreet - Lajittelun tulokset
Kemora 20.6.2015 ProStreet - Kaavio
Kemora 20.6.2015 ProStreet - Lopputulokset

Kemora 20.6.2015 Street - Lajittelun tulokset
Kemora 20.6.2015 Street - Kaavio
Kemora 20.6.2015 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2015 R2 Lapua tulokset

Tulokset:
Lapua 6.6.2015 Pro - Lajittelun tulokset
Lapua 6.6.2015 Pro - Lajittelun pisteet
Lapua 6.6.2015 Pro - Kaavio
Lapua 6.6.2015 Pro - Lopputulokset

Lapua 6.6.2015 ProStreet - Lajittelun tulokset
Lapua 6.6.2015 ProStreet - Lajittelun pisteet
Lapua 6.6.2015 ProStreet - Kaavio
Lapua 6.6.2015 ProStreet - Lopputulokset

Lapua 6.6.2015 Street - Lajittelun tulokset
Lapua 6.6.2015 Street - Lajittelun pisteet
Lapua 6.6.2015 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2015 R1 Botniaring tulokset

Tulokset:
Botniaring 2.5.2015 Pro - Lajittelun tulokset
Botniaring 2.5.2015 Pro - Lajittelun pisteet
Botniaring 2.5.2015 Pro - Kaavio
Botniaring 2.5.2015 Pro - Lopputulokset

Botniaring 2.5.2015 ProStreet - Lajittelun tulokset
Botniaring 2.5.2015 ProStreet - Lajittelun pisteet
Botniaring 2.5.2015 ProStreet - Kaavio
Botniaring 2.5.2015 ProStreet - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2014 Sarjapisteet

Tulokset:
FDO Drifting Allstar Pro sarjapisteet 2014
FDO Drifting Allstar ProStreet sarjapisteet 2014
FDO Drifting Allstar Street sarjapisteet 2014



FDO DriftingAllStar 2014 R6 Botniaring tulokset

Tulokset:
Botniaring 20.9.2014 Pro - Lajittelun tulokset
Botniaring 20.9.2014 Pro - Lajittelun pisteet
Botniaring 20.9.2014 Pro - Kaavio
Botniaring 20.9.2014 Pro - Lopputulokset

Botniaring 20.9.2014 ProStreet - Lajittelun tulokset
Botniaring 20.9.2014 ProStreet - Lajittelun pisteet
Botniaring 20.9.2014 ProStreet - Kaavio
Botniaring 20.9.2014 ProStreet - Kaavio pisteet
Botniaring 20.9.2014 ProStreet - Lopputulokset

Botniaring 20.9.2014 Street - Lajittelun tulokset
Botniaring 20.9.2014 Street - Kaavio
Botniaring 20.9.2014 Street - Kaavio pisteet
Botniaring 20.9.2014 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2014 R5 Ouluzone tulokset

Tulokset:
Ouluzone 6.9.2014 ProStreet - Lajittelun tulokset
Ouluzone 6.9.2014 ProStreet - Lajittelun pisteet
Ouluzone 6.9.2014 ProStreet - Kaavio
Ouluzone 6.9.2014 ProStreet - Kaavio pisteet
Ouluzone 6.9.2014 ProStreet - Lopputulokset

Ouluzone 6.9.2014 Street - Lajittelun tulokset
Ouluzone 6.9.2014 Street - Lajittelun pisteet
Ouluzone 6.9.2014 Street - Kaavio
Ouluzone 6.9.2014 Street - Kaavio pisteet
Ouluzone 6.9.2014 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2014 R4 Ahvenisto tulokset

Tulokset:
Ahvenisto 3.8.2014 Pro - Lajittelun tulokset
Ahvenisto 3.8.2014 Pro - Kaavio
Ahvenisto 3.8.2014 Pro - Kaavio pisteet
Ahvenisto 3.8.2014 Pro - Lopputulokset

Ahvenisto 3.8.2014 ProStreet - Lajittelun tulokset
Ahvenisto 3.8.2014 ProStreet - Kaavio
Ahvenisto 3.8.2014 ProStreet - Kaavio pisteet
Ahvenisto 3.8.2014 ProStreet - Lopputulokset

Ahvenisto 3.8.2014 Street - Lajittelun tulokset
Ahvenisto 3.8.2014 Street - Kaavio
Ahvenisto 3.8.2014 Street - Kaavio pisteet
Ahvenisto 3.8.2014 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2014 R3 Motopark tulokset

Tulokset:
Motopark 20.7.2014 Pro - Lajittelun tulokset
Motopark 20.7.2014 Pro - Kaavio
Motopark 20.7.2014 Pro - Kaavio pisteet
Motopark 20.7.2014 Pro - Lopputulokset

Motopark 20.7.2014 ProStreet - Lajittelun tulokset
Motopark 20.7.2014 ProStreet - Kaavio
Motopark 20.7.2014 ProStreet - Kaavio pisteet
Motopark 20.7.2014 ProStreet - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2014 R2 Kemora tulokset

Tulokset:
Kemora 21.6.2014 Pro - Lajittelun tulokset
Kemora 21.6.2014 Pro - Lajittelu pisteet
Kemora 21.6.2014 Pro - Kaavio
Kemora 21.6.2014 Pro - Kaavio pisteet
Kemora 21.6.2014 Pro - Lopputulokset

Kemora 21.6.2014 ProStreet - Lajittelun tulokset
Kemora 21.6.2014 ProStreet - Lajittelu pisteet
Kemora 21.6.2014 ProStreet - Kaavio
Kemora 21.6.2014 ProStreet - Kaavio pisteet
Kemora 21.6.2014 ProStreet - Lopputulokset

Kemora 21.6.2014 Street - Lajittelun tulokset
Kemora 21.6.2014 Street - Lajittelu pisteet
Kemora 21.6.2014 Street - Kaavio
Kemora 21.6.2014 Street - Kaavio pisteet
Kemora 21.6.2014 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar 2014 R1 Pesämäki tulokset

Tulokset:
Pesämäki 4.5.2014 Pro - Lajittelun tulokset
Pesämäki 4.5.2014 Pro - Lajittelu pisteet
Pesämäki 4.5.2014 Pro - Kaavio
Pesämäki 4.5.2014 Pro - Lopputulokset

Pesämäki 4.5.2014 ProStreet - Lajittelun tulokset
Pesämäki 4.5.2014 ProStreet - Lajittelu pisteet
Pesämäki 4.5.2014 ProStreet - Kaavio
Pesämäki 4.5.2014 ProStreet - Kaavio pisteet
Pesämäki 4.5.2014 ProStreet - Lopputulokset

Pesämäki 4.5.2014 Street - Lajittelun tulokset
Pesämäki 4.5.2014 Street - Lajittelu pisteet
Pesämäki 4.5.2014 Street - Kaavio
Pesämäki 4.5.2014 Street - Kaavio pisteet
Pesämäki 4.5.2014 Street - Lopputulokset



Drifting SM 2013 pistetilanne

Sija numero 1-Ohjaaja / Driver Lajittelu pisteet R1 Kilpailu pisteet R1 Sarjapisteet
18Yli-Knuuttila Tuomas14100114
22Haanpää Henri1190101
344Peltola Teemu138194
45Viitala Mikko207393
53Pöytälaakso Juha156681
617Ranta-Knuuttila Jani125971
732Pesonen Niko95463
837Teinilä Ismo104858
920Törmä Tuomo84351
1099Savolainen Jarmo73946
116Määttälä Niko63541
121Kosunen Harri53136
1331Soininen Ismo42832
1415Engblom Sebastian32528
1511Anttila Joni22325
30Pihlava Timo0
46Syrjälä Joni0

FDO DriftingAllStar R4 Botniaring tulokset

Tulokset:
Botniaring 31.8.2013 Pro - Lajittelun tulokset
Botniaring 31.8.2013 Pro - Kaavio
Botniaring 31.8.2013 Pro - Lopputulokset

Botniaring 31.8.2013 ProStreet - Lajittelun tulokset
Botniaring 31.8.2013 ProStreet - Kaavio
Botniaring 31.8.2013 ProStreet - Lopputulokset

Botniaring 31.8.2013 Street - Lajittelun tulokset
Botniaring 31.8.2013 Street - Kaavio
Botniaring 31.8.2013 Street - Lopputulokset



FDO DriftingAllStar Botniaring 31.8.2013 kilpailukutsu

Kilpailukutsu


FDO DriftingAllStar R3 ajettu ahvenistolla

Tulokset:
Ahvenisto 11.8.2013 Pro - Lajittelun tulokset
Ahvenisto 11.8.2013 Pro - Kaavio
Ahvenisto 11.8.2013 Pro - Lopputulokset

Ahvenisto 11.8.2013 ProStreet - Lajittelun tulokset
Ahvenisto 11.8.2013 ProStreet - Lopputulokset

Ahvenisto 11.8.2013 Street - Lopputulokset


Finnish Drift Open 2013 AllStar -sarjatilanne

Pro Kemora R1 Motopark R2 Ahvenisto R3 Botniaring R4 yht.
11Harri Kosunen1410014100159015100448
28Tuomas Yli-Knuutila959201001473275
377Tomi Leinonen10815285811239261
436Pasi Koliseva811668352081229
526Simo Yli-Karro9484481243754225
620Janne Veikkanen15811590192
737Ismo Teinilä512907311035190
816Ami Aalto10391139959167
93Juha Pöytälaakso13591166149
1011Joni Anttila2231059831133
1115Sebastian Engblom11473628122
1225Prusila Marko71343428223120
1323Juha Rintanen2090110
1418Petri Lemmetty835954106
1599Jarmo Savolainen42073198
1617Niko Peltola115432593
1719Timo Pihlava63164891
186Niko Määttälä127385
1924Teemu Peltola156681
2044Harri Hokkanen136679
2160Henri Haanpää75461
2256Kristiina Aalto134356
2334Kimmo Säike44852
2454Ismo Soininen32528
2521Niko Pesonen12122
2638Dennis Häggblom66
2752Martin Teppor11
ProStreet Kemora R1 Motopark R2 Ahvenisto R3 Botniaring R4 yht.
112Prusila Marko141001510015901566415
26Kristiina Aalto15811381147314100391
369Mikko Suvinen12736201001254277
422Jutta Haverinen126612662090266
545Timo Pihlava115913811359236
629Tommy Snellman20901154175
717Niko Peltola10541473151
828Juha Haakana8481059125
924Teemu Peltola2090110
1041Roland Snellman136679
1118Petri Packalen115970
1253Jaakko Haukka95463
1332Juha Koskiniemi114859
1452Martin Teppor1010
1550Jouko Sjöblom1010
1695Bystedt Robin99
173Laakso Janne88
1831Tony Liusvaara77
1926Joni Panu77
2027Joni Kallantie66
Street Kemora R1 Motopark R2 Ahvenisto R3 Botniaring R4 yht.
140Jouni Toikkanen20100148115904324
230Ari-Pekka Mäkinen1590201001273310
332Juha Koskiniemi201005125
4100Jukka Kilpinen20100120
547Ville Hietaniemi1490104
61Harri Pitkänen158196
733Antti Vainionpää137386
857Roope Rajamäki136679
977Severi Panttila115970
1075Jouni Saari105464
1117Mikko Vehviläinen94857
1231Sami Soininen88
1379Joni Riitakorpi77
1415Oscar Axelsson66
1553Jaakko Haukka33
1645Ville Kaukonen22
1742Juha Kuusisto11

UDM R3 osakilpailu ajettiin Ahvenistolla

UDM on kerännyt tälle kaudelle jo 28 kuljettajaa taistelemaan Suomen parhaan drifting kuljettajan tittelistä.

UDM -sarja perustettiin kahden drifting pääorganisaation, RADALLE Ua:n sekä Suomen Drifting Ry:n toimesta yhdistämään Suomen drifitng kenttää vuonna 2013.

Kentällä on vallinnut kuvitelma etteivät nämä organisaatiot ole kykeneväisiä yhteistyöhön. Tämä UDM sarja viestittää kentälle, että yhteistyössä on voimaa sekä molemmat järjestäjät haluavat yhdessä kehittää lajin tulevaisuutta.

Molempien organisaatioiden päävaikuttajat istuvat myös AKK:n lajiryhmässä tehden yhteistyössä ensivuodelle huipputasoista SM-sarjaa.

UDM sarjasta haluttiin tehdä mahdollisimman yksinkertainen ja helppo niin kuljettajille kuin katsojillekin.

Tässä sarjan säännöt:

#1 UDM sarjaan ei tarvitse ilmoittautua erikseen vaan kaikki FPDA:n tai RADALLE.comin alla mainituissa kilpailuissa ajavat ovat automaattisesti mukana. Näihin sarjoihin ilmoittautumiset sarjakohtaisten sääntöjen mukaisesti

#2 Näistä kolmesta kilpailuista lasketaan pisteet yhteen ja eniten pisteitä kerännyt voittaa sarjamestaruuden

#3 Kilpailut:
6.7. Kemora (FPDA)
21.7. Motopark (RADALLE.com)
11.8. Ahvenisto (RADALLE.com)

Kilpailuja oli alunperin neljä mutta valitettavasti FPDA joutui peruuttamaan oman sarjaan kuuluneen kilpailunsa.

Ensimmäinen UDM osakilpailu ajettiin siin Kemoralla FPDA:n toimesta 6.7. Kilpailusta pisteitä keräsi pisteitä kaikenkaikkiaan 14 kuljettajaa. Motoparkin kilpailu keräsi ennätykselliset 19 kuljettajaa ja osaanottajia oli myös Virosta.

Toinen osakilpailu ajettiin RADALLE Ua:n järjestämänä Motoparkissa 21.7.

Kolmas osakilpailu ajetiin Ahvenistolla 11.8. ja ilmoittautuminen kyseiseen kilpailuun on avoinna Kilpailijoille Kiti-kisapalvelussa. UDM Sarjatilanne Finaalien jälkeen:

RADALLE.com Onnittelee voittajaa Harri Kosusta sekä kiittää kaikkia sarjaan osallistuneita kuljettajia, yleisöä ja ennenkaikkea yhteistyökumppania Suomen Drifting ry:tä!

      R1 R2 R3 Yht
1 Kosunen Harri 108 114 105 327
2 Yli-Knuuttila Tuomas 71 68 120 259
3 Anttila Joni 87 25 96 181
4 Teinilä Ismo   107 38 145
5 Engblom Sebastian 54 1 87 142
6 Yli-Karro Simo 28 52 55 135
7 Prusila Marko 36 56 32 124
8 Koliseva Pasi   77 43 120
9 Leinonen Tomi   33 86 119
10 Lemmetty Petri   43 63 106
11 Pöytälaakso   105     105
12 Aalto Ami   49 50 99
13 Veikkanen Janne   96 1 97
14 Määttälä Niko 94     94
15 Savolainen Jarmo   93 1 94
16 Pihlava Timo   37 54 91
17 Viitala Mikko 86     86
18 Hokkanen Harri     79 79
19 Halonen   64     64
20 Haanpää Henri   61   61
21 Uusi-Pohjola   54     54
22 Rauhala   48     48
23 Ranta-Knuuttila   42     42
24 Törmä   32     32
25 Peltola Niko   28   28
26 Pesonen Niko   22   22
27 Teppor Martin   1   1

Motopark 21.7.2013 Pro Tulokset

Lajittelusijoitus Sarjapisteet
Sijoitus Nro Nimi Lajittelu Kaavio yhteensä
1 1 3 Harri Kosunen 14 100 114
2 37 5 Ismo Teinilä 12 90 102
3 20 2 Janne Veikkanen 15 81 96
4 98 1 Jarmo Savolainen 20 73 93
5 36 6 Pasi Koliseva 11 66 77
6 8 8 Tuomas Yli-Knuuttila 9 59 68
7 60 10 Henri Haanpää 7 54 61
8 26 13 Simo Yli-Karro 4 48 52
9 25 4 Prusila Marko 13 43 56
10 16 7 Ami Aalto 10 39 49
11 18 9 Petri Lemmetty 8 35 43
12 19 11 Timo Pihlava 6 31 37
13 77 12 Tomi Leinonen 5 28 33
14 17 14 Niko Peltola 3 25 28
15 11 15 Joni Anttila 2 23 25
16 21 16 Niko Pesonen 1 21 22
17 15 17 Sebastian Engblom 1 0 1
18 52 18 Martin Teppor 1 0 1

Motopark 21.7.2013 ProStreet -tulokset

Sijoitus Nro Nimi Lajittelu Kaavio yhteensä
1 12 Prusila Marko 15 100 115
2 29 Tommy Snellman 20 90 110
3 6 Kristiina Aalto 13 81 94
4 17 Niko Peltola 14 73 87
5 22 Jutta Haverinen 12 66 78
6 45 Timo Pihlava 11 59 70
7 53 Jaakko Haukka 9 54 63
8 28 Juha Haakana 8 48 56
9 52 Martin Teppor 10 10
10 31 Tony Liusvaara 7 7
11 69 Mikko Suvinen 6 6

Motopark 21.7.2013 Street -tulokset

Sijoitus Nro Nimi Lajittelu Kaavio yhteensä
1 32 Juha Koskiniemi 20 100 120
2 30 Ari-Pekka Mäkinen 15 90 105
3 40 Jouni Toikkanen 14 81 95
4 33 Antti Vainionpää 13 73 86